Popüler Makaleler

 • Çim tohumu ekimi nasıl yapılır?

  Güneşin yüzünü göstermesiyle bahçe mevsimi de açıldı. Bahçenizin yemyeşil bir görüntüye, mis gibi çim kokusuna bürünmesini ister miydiniz? Tabii bunun için çim tohumu ekimi yapmanız gerekecek. Çim tohumu ekimi nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir diyorsanız bütün cevapları bu yazımızda bulabileceksiniz.

  Bahçesini mis gibi çim kokusuna bürümek, yemyeşil bahçeye kavuşmayı kim istemez ki? Bahçeniz varsa ve hala çim tohumu ekmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. çim tohumu ekmek zannedildiği gibi zahmetli bir iş değildir bir takım püf noktalara dikkat ederek zehmetsiz bir şekilde bahçanize çim tohumu ekebileceksiniz. Çim tohumu ekimi nasıl yapılır sorusu hemen aklınızı kurcalamaya başladıysa açıklamaya geçebiliriz.

  İşte çim tohumu ekimi nasıl yapılır sorusunun cevapları…

  Çim tohumu ekimi yaparken toprak nasıl hazırlanır?
  Toprağınız zayıf ve kumluysa içerisine 7 cm kalınlıkta hayvan gübresi eklemeniz gerekir. Hayvan gübrelerini inek hatta tavuk gübresi bile kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğiniz taktirde toprağın verimi artacak çimler daha gür çıkacaktır.
  Ancak toprağınız ağr ve killi toprak ise toprağı seyreltmeniz gerekecektir. İçerisine % 70 kum ve % 30 organik madde içeren karışım ilave ederek toprağı o şekilde karıştırıp çim tohumu ekmeye hazır hale getirebilirsiniz. Toprağın üzerindeki atık maddleri çim tohumunu ekmden önce tırmık yardımıyla temnizleyebilirsiniz. Kürek kullanarak toprak seviyesini eşitlemeniz gerekir. Aksi taktirde ektiğiniz çim tohumlarının bir kısmı altta bir kısmı üstte kalabilir.


  Kalan taşları temizleyin.Tekrar tırmık yardımıyla toprağın yüzeyini düzeltin.
  Bu işlemleri birkaç kere tekrarlayın. Yüzeyde 2 – 3 cmlik ince toprak katmanı olması çok önemlidir. Ekim sırasında mükemmel sonuç almak için, bu düzeltme işlemi özenle yapılmalıdır. Toprağı hazırlama işlemleri güneşli bir günde ve kuru toprak üzerinde yapılmalıdır. Eğer otomatik sulama sistemi döşenecekse, bu işlem toprak düzeltme işleminden önce yapılmalıdır.

   


  Çim tohumu ekimi nasıl yapılmalıdır?

  Ekime hazırlanmış toprak tabakasının üzerine m2’ye 40-50 gr hesabıyla çim tohumları elle veya makinayla ekilir. Homojen bir ekim için tohum sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 cm kalınlığında en az bir yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi silindir ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir. Burada dikkat edilecek en önemli husus kapak olarak kullanılacak torfun tuzlu olmaması ve bitki besin maddeleriyle takviye edilmiş olmasıdır.

  Çim tohumu ekimi yaparken tabi kii ilk olarak toprağı hazırlamak gerekir. Çimin toprakta tutunabilmesi için toprak verimli hale getirilmelidir.

  Çim biçme nasıl yapılmalıdır?
  Çimler, yağışlı zamanlarda hızlı büyürler. Yağışlı dönemlerde, çimleri haftada iki defa biçin. Kurak zamanlarda, 2 haftada bir defa biçebilirsiniz.

  Çimleri biçtikten sonra sulamak en doğru yöntemdir. Aksi taktirde çim biçme işlemniz uzun ve uğraşlı olacaktır.
  Bahçenizde çim yetiştirmeye karar verdiğinizde, bir çim makinesi almalısınız. Çim makinesi ile çimleri rahatlıkla biçebilirsiniz.

  Çimleri beş cm uzayınca biçebilirsiniz. Eğer makine ile biçecekseniz, biçim işlemine başlamadan önce makinenin boyunu ayarlamalısınız. Standart bir kesim için 2.5 cm uygundur.

  Çimleri biçmeden önce, biçeceğiniz alanın kuru olup, olmadığına dikkat edin. Islak çim kalıntıları ve toprak makinenin içine zarar verir.

  Çim tohumu gübrelemesi nasıl yapılır?
  Çim alanlarda gübreleme (özellikle ekimden sonra kimyasal gübreleme), sürgün ve kök büyümesi, sürgün sıklığı, renk, fotosentez, hastalıklara dayanım, kardeşlenme, bitkinin yenilenme yeteneği gibi önemli bitki özelliklerinin gelişebilmesi için şarttır. Yılda 2 – 3 defa ( nisan – mayıs – temmuz – eylül dönemi) ağır salımlı gübre kullanılabilir.

   

  Kaynak :https://www.milliyet.com.tr/pembenar/

  Devamı..
 • Çelikten Gül Köklendirme

     Bahçesi olan tüm ev sahiplerinin hayalidir  rengarenk  çiçeklerle  bahçesini  süslemek . Yaşadığımız  coğrafyada ise  sahip olunabilecek en güzel çiçeklerden biride  güller. Kasım ayının son haftaları gülleri  çeliklemek için en uygun zamanlardan biri .En azından  ben  bahçemizde ki gülleri çoğaltmak için bu günleri tercih ediyorum .

               

              Yeni  bir  gül elde  etmenin tohumdan çoğaltmak dışında  çok daha kolay yöntemleri var . Bunlardan birkaçını  hemen size  aktarayım;

  - Gül çelikleri   kum yastıklarına  yatırılarak dört mevsimde çoğaltılabilir .

  -Gül  çelikleri direkt  olarak toprağa dikilir .

  -Köklendirme hormonuyla muamele edilerek  toprağa köksüz olarak dikilir.

  -Suda bekletlen çelikler  köklenince   toprağa göçürülür .

   

               Ben kendi  kullandığım ve bana  göre  en kolay gül çelikleme yönteminden bahsetmek istiyorum .

   

               Gül çelikleri  sağlam  gül dallarının yaşlı olmayan dallarından seçilir .Bunun için tercihen birönceki yılın sürgün dallarını kullanabilirsiniz. Kestiğiniz  çelikler üzerinde  en az üç göz olacak şekilde  kesilir ,budanır . Buradaki üç göz  kavramı en az ölçüttür daha fazla gözle de aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

   

             Gül çeliklerini patatesler  üzerine  saplayarak  toprağa  dikerseniz .Gül çeliğinin  su ve nemli ortam ihtiyacını toprakta patates karşılayacağı için  kökelendiği sürece kadar patates daimi olarak kökü sulu tutacaktır. Patatesin çürüme  döneminde  çeliğimiz köklendiği için de  gül fidanına dönüşecek ve  baharda  sapasağlam  bir  şekilde  gül  vermeye başlayacaktır.

   Bu durumu sadece güller için düşünmeyin benzer olan tüm formdaki bitkiler de işe yarar . Kamelyalar,açelyalar  ,orman gülleri,şakayıklar  vesair  deneme yapabilirsiniz.  Patateslere  en üstteki  fotoğrafta  gördüğünüz şekilde  sapladığınız  çelikleri saksıya ya da isterseniz  direkt olarak bahçeye dikerek büyümelerini sağlarsınız .

   

   Güllerle ilgili farklı birkaç  bilgide yoğun  renkli çiçekler açmaları için  yapılan alışıla gelmiş uygulamaların dışında  uygulamalar olduğu . Örneğin   güllerin zeytinyağı sevdiğini biliyormuydunuz ?

   

      Uzun  süre çiçek açmayan gül dalları (ağaç demeyi seviyorum aslın da) için  dalların kök kısımlarına   doğru yağ verme yapılır. Keza  ilkbahar ve sonbahar  iyi cins  güllerde sürgün verme  ve yapraklanma zamandır .Bitkiler bu dönemde  yenilenirler. Köklerine doğru bitkiye  bir  bardak su bardağı ölçütünde  verilen zeytinyağı  onların kısabirsürede canlanmasını ve yeniden gül açmalarını sağlar.

  Konu  güller  olunca    aslında o kadar çoks öyleyecek söz var ki . En eski gül açtırma yöntemlerinden biri de   hayvan iç yağlarının  ya da diğer bir deyişle özellikle  büyükbaş karın yağlarının (işkembe civarında  zar şeklinde çıkan yağlardan bahsediyorum) gül fidelerinin dibine  gömülmesiyle yapılan  yöntemdir.  Fide dibinde gömülüolan yağlar   toprağa karıştıkça bitkide büyük yapraklı  ve  katmeri bol yoğun kokulu  çiçekler açma eğilimi başlar.  Bunlar  en eski bildiğim gül açtırma yöntemi .

   

  Birde  bahçivan yöntemidenen bir  usul var .Hemen ondan da size bahsedeyim . Güller  çiçeklenipbirsüre sonra yapraklarını döktüğünde   .Bitki sapının üzerinde bir kapsul görünümü andıran yapı ortaya çıkar .Bugüllerin tohumbankasıdır .(Buraya bir gülen surat koyduğumu farzedin). Eğer bu tohum keseciklerini gülün üzerinden ayıklamazsanız  gül  tohum geliştirmeye yani yaşamsal anlamda üremeisteğini yerine getirmeye çalışmaktan yeni güller açmayacak dolayısyla ,dolayısıyle  bitkiniz  yeşil bir çalı olacaktır .Bu tohum kapsüllerini uygun bir şekilde  güllerden uzaklaştırdığımız sürece bitkimiz güzel çiçekler açacaktır.Şimdikendi bahçemin güllerinden birkça resim atayım.

   

  Kaynak : http://umitoncu.blogspot.com/

  Devamı..

Son Makaleler

Popüler